Bierzmowanie

 

Przygotowanie do bierzmowania

III klasa gimnazjum

Rok 2018/2019

Parafia pw. Św. Floriana w Chodzieży

 

WAŻNA INFORMACJA
W tym miesiącu zrobimy jedno spotkanie, które odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.15. Spotkanie odbędzie się w ramach rekolekcji adwentowych i poprowadzi je  ks. Wojciech Orzechowski - diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Plan spotkań w roku 2018

 

Spotkanie I

Spotkanie II

Spotkanie III

Spotkanie IV

Grupa 1

18 września

9 października

8 listopada

11 grudnia

Grupa 2

18 września

11 października

8 listopada

11 grudnia

Grupa 3

25 września

18 października

15 listopada

11 grudnia

Grupa 4

25 września

23 października

22 listopada

11 grudnia

 

Plan na rok 2019 zostanie podany w grudniu.

 

Spotkanie zawsze składa się z dwóch części:

1 – modlitewna - Mszą św. o godz. 18:30

2 – warsztatowa – odbywa się po mszy w auli domu parafialnego i trwa 45 min.

 

Jeśli z przyczyn zdrowotnych lub innych bardzo ważnych, ktoś nie może być na spotkaniu swojej grupy, bardzo proszę o przyjście i zaliczenie tego spotkania w innym terminie z inną grupą.

 

Spotkanie dla rodziców osób przygotowujących się do bierzmowania odbędzie się 2 października. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18:30, a następnie zapraszam na informacyjno-formacyjne spotkanie w auli domu parafialnego.

 

Ks. Jarosław Wesołowski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do “sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, “przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”
W obrzędzie sakramentu bierzmowania należy uwzględnić znak namaszczenia oraz to, co namaszczenie oznacza i wyciska, czyli pieczęć duchową.


Namaszczenie w symbolice biblijnej i starożytnej posiada wielkie bogactwo znaczeniowe. Oliwa jest znakiem obfitości oraz radości; oczyszcza (namaszczenie przed kąpielą i po niej) i czyni elastycznym (namaszczanie atletów, zapaśników); jest znakiem uzdrowienia, ponieważ łagodzi kontuzje i rany; udziela piękna, zdrowia i siły.
Przez namaszczenie bierzmowany otrzymuje “znamię”, pieczęć Ducha Świętego. Pieczęć jest symbolem osoby, znakiem jej autorytetu, znakiem posiadania przedmiotu – niegdyś w taki sposób naznaczano żołnierzy pieczęcią ich wodza, a także niewolników pieczęcią ich pana. Pieczęć potwierdza autentyczność aktu prawnego lub dokumentu, ewentualnie zapewnia jego tajność.


Ważnym momentem, który poprzedza celebrację bierzmowania, a równocześnie w pewien sposób do niej należy, jest poświęcenie krzyżma świętego. Dokonuje go dla swej diecezji biskup w Wielki Czwartek podczas Mszy krzyżma świętego. W Kościołach wschodnich poświęcenie to jest zarezerwowane patriarchom.


Przyjmując bierzmowanie, trzeba być w stanie łaski. Należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty, aby oczyścić się na przyjęcie daru Ducha Świętego. Bardziej intensywna modlitwa powinna przygotować na przyjęcie mocy i łaski Ducha Świętego w duchu uległości i dyspozycyjności.
Przy bierzmowaniu, podobnie jak przy chrzcie, kandydaci powinni poszukiwać pomocy duchowej, wybierając sobie świadka bierzmowania. Zaleca się, żeby był nim ktoś z rodziców chrzestnych, by wyraźnie zaznaczyć jedność obu sakramentów.

 

Liturgia Dnia

Sakramenty

 

Facebook